İdrar söktürücü yiyecekler nelerdir?

İdrar söktürücü olarak kullanılan ürünler idrara çıkma sayısını arttırmaya yardımcı olur. İlaç olarak kullanılan idrar söktürücüler diüretik olarak adlandırılır. Diüretik ilaçlarının farklı kategorileri vardır. İdrar söktürücü olarak ilaçların haricinde farklı şifalı bitkilerden de yararlanılabilir. Çay olarak hazırlanan bitkiler evde doğal idrar söktürücü olarak kullanılabilir.

İdrar söktürücü olarak kullanılan bitkiler vücudun tuttuğu fazla suyun dışarı atılmasına yardımcı olur. İdrar sorunu ilaç kullanılacak kadar ciddi değilse hafif sorunlarda doğal bitkilerden yardım alınabilir.

İdrar Söktürücü Olarak Kullanılan Bitkiler Nelerdir?

İdrar söktürmek için kullanılacak bitkilerin seçimi kişinin sağlık sorunları göz önünde bulundurularak yapılmalıdır. Her bitki her bünye için uygun olmayabilir. Mide problemi olanlar ve düzenli ilaç kullananlar idrar söktürücü bitki kullanmak için mutlaka bir doktora danışmalıdır.

Sebzeler: Özellikle yeşil yapraklı sebzeler lif yönünden zengin bir içeriğe sahip olduğu için vücuttaki fazla suyun dışarı atılmasına yardımcı olur. Yeşil yapraklı sebzelerin çoğunluğu sodyum etkisini azaltıcı magnezyum ve potasyum barındırır.

İdrar Söktürücü Olarak Kullanılabilecek Sebzeler
Brüksel lahanası
Tere
Turp
Pancar
Kuşkonmaz
Enginar
Havuç
Soğan
Patlıcan
Kabak, Salatalık
Sarımsak
Kereviz
Domates olarak sıralanabilir.
Meyveler: Çoğu meyve sindirimi hızlandırarak vücuttan toksinlerin atılmasını sağlar. Vitamin, mineral, su, lif ve enzim yönünden zengin içeriğe sahip olan meyveler vücutta tutulan fazla suyun dışarı atılmasında etkili rol oynar.

İdrar Söktürücü Olarak Kullanılabilecek Meyveler
Karpuz
Ananas
Kızılcık
İncir
Elma
Greyfurt
Üzüm
Kavun
Limon
Kuş üzümü
Muz
Ahududu
Şeftali
Armut olarak sıralanabilir.
İdrar Söktürücü Olarak Kullanılabilecek Diğer Yiyecek Ve İçecekler

Maydanoz sindirim problemi yaşayan ve su tutanlar için yararlı bir bitkidir. Maydanoz çiğ tüketilebileceği gibi çay olarak da tüketilebilir. Yine zencefil idrar söktürücü olarak kullanılabilecek etkili bir bitkidir.

Vücudun Su Tutmaması İçin

Vücudun su tutmasını engellemek için atılabilecek ilk adım günlük tuz tüketimiz azaltmaktır. Tuzun suyu çekme ve idrar ile dışarı atılmasını önleme gibi bir etkisi vardır. İdrar sorunu yaşayan kişilerin günlük beslenme programına dikkat etmesi gerekir. Beslenme listesine idrar söktürücü özelliği olan gıdalar eklenerek sorun çözümlenebilir.
  • saglikli
  • 5.553