İdrar Yanmasına Ne İyi Gelir?

İdrar yanma tedavisinde doktorlar daha çok antibiyotik tedavisini uygun görmektedir. İdrar yolunda oluşan iltihabı kurutmak için en etkili yöntem antibiyotik tedavisidir. Tedaviyi başlatmadan evvel idrar kültürü ve antibiyogram için örnek alınarak sonuçlarına göre uygun antibiyotikler reçete edilir. İdrar yanması antibiyotik haricinde şifalı bitkiler kullanılarak da giderilebilir.

İdrar Yanmasına Ne İyi Gelir?

Yaban Mersini Ve Çay Üzümü: Yaban mersini ve çay üzümünün bakterilerin mesane duvarına tutunmasını önleyici bir etkisi vardır. Bu bitkiler idrar söktürücü ve antibiyotik olarak kullanılmaktadır. Her iki bitkinin de vücutta su tutunmasına karşı önleyici bir etkisi vardır. Yaban mersini çay olarak hazırlanmalı ve gün içinde 2-3 su bardağı kadar tüketilmelidir. Yaban mersini acı bir tada sahip olduğu için bal ile tatlandırılarak içilmesinde yarar vardır. Aynı zamanda her iki bitki karıştırılarak çay olarak tüketilebilir.

Sebze Suları: Maydanoz, havuç, salatalık gibi sebzelerin suyunu tüketerek idrar yanmasına çözüm bulunabilir. Özellikle maydanoz idrar söktürücü olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Huş: Huş ağacının yaprakları idrar söktürücü olarak kullanıldığı gibi idrar yanmasında da kullanılabilir. Aynı zamanda huş ağacının yaprakları böbreklerde oluşan iltihabın giderilmesi için de kullanılmaktadır. 2-3 su bardağı suya yarım avuç huş ağacı kabuğu eklenerek çay olarak hazırlanabilir.

Hatmi Çiçeği: 2 tatlı kaşığı hatmi çiçeği 5 su bardağı suya eklenerek 1 gün kadar bekletilir. Bekleyen karışımdan ertesi gün içilir. Bu karışım idrar yanmasına iyi gelir.

Ekinizya ve Altınmühür: Bu iki bitki ayrı ayrı kullanılabileceği gibi bir arada da kullanılabilir.

Lahana: Lahana kaynar suda haşlandıktan sonra süzülerek yemeklerden önce bir bardak içilirse idrar yanmasına iyi gelir.

Karpuz: Karpuz suyu içerek idrar yanması hafifletilebilir.
  • saglikli
  • 5.066