Kızlık zarı çeşitleri

Kızlık zarı nerededir? Yapısı nasıldır?

Kızlık zarı nedir? tabii ki ayrı bir organ değildir. Vajinanın oluşumu sırasında embriyolojik dönemde gelişen bir deri kıvrımıdır. Çocukluk çağında sert ve kalın olan hymen, ergenlikte ve ilerleyen yaş ile hormonların etkisi sonucu yumuşayıp esnemektedir.Ön yüzü deri karakterinde arka yüzü mukoza ile kaplıdır.

Kızlıkzarı girişten yaklaşık 1.5 cm içerde bulunmaktadır ve bu ince perdenin ortası adet kanının akması için açık ve deliktir ve vajina girişini tamamen kapatmaz.Bu deliğin şekli ve yapısı vajina kızlık zarı tiplerinin belirlenmesinde kullanılır. Kızlık zarının yapısı ,elastikiyeti, yeri ve kalınlığı her kadında farklıdır.Kızlık zarı yapısına ve şekline göre ilk ilişki sonrası olan kanamanın miktarı ve olup olmaması da değişkenlik göstermektedir.Kişinin kendi kızlık zarını görmesi ve değerlendirmesi teknik olarak mümkün değildir.

Kızlık zarının (Himen) tıbbi bir görevi var mıdır ?

Kızlık zarının bilinen fizyolojik bir görevi yoktur. Vajinayı enfeksiyonlardan ve yabancı cisimlerin girmesinden korumak amacı taşıdığı sanılmaktadır. Bir bariyer görevi gören hymen vajinit gibi enfeksiyonların oluşmasını kısmen engellemektedir. Günümüzde kızlık zarının fizyolojik önemi değil sosyal ve adli görevi vardır.

Kızlık zarının şekli, türleri arasında nasıl farklılıklar vardır?

Tüm kadınlarda kızlık zarının yapısı farklı ve ortasındaki delik değişik büyüklük ve yapıdadır.İlişki ile kanama olup olmayacağı bu ortadaki deliğin genişliğine ve bu yapının esnek olup olmamasına bağlıdır.Değişik tipte kızlık zarlarının şekli vardır . En sık görülenleri;

Annüler hymen; Annuler kızlık zarı en sık görülen kızlık zarı çeşididir.Kadınların %70-95’inde bu şekildedir.Kızlık zarı halka şeklinde vagina girişinde olup ortasındaki delik de halka şeklindedir. Normal kızlıkzarı yapısıdır.Bazen ortasındaki delik fazla geniş (en alttaki resimde gösterilmekte) ,kanlanması az veya esnek olduğunda kanama olmamaktadır.Bu durumda cinsel birliktelikte "niye kanama olmadı, acaba bakire mi, bekaret var mı?" endişesi oluşmaktadır.


İmperfore hymen; Nadiren doğuştan kızlık zarında delik bulunmayabilir ve bu durum ileride ciddi tıbbi sonuçlar doğurabilmektedir. Adetin başlaması ile kan dışarı akmayacağı için iç genital organlarda her ay adet kanı birikir.Çok şiddetli ağrı yapar. 15 yaşına gelmiş ve adet görmemiş genç kızların ,kızlık zarı kontrol edilmelidir.İmperfore hymen durumunda küçük bir operasyon ile kızlık zarını açmak gerekir ve bu işlemi takiben durum bildirir "bekaret raporu" verilir.


Septalı hymen; Septalı kızlık zarı nadir görülür , ortasındaki delik bir bant ile ikiye ayrılmaktadır. İlk cinsel ilişkide çok ağrı,aşırı kanama veya cinsel ilişkiye tam girememe şikayeti ile genellikle doktora başvururlar.


Kribriform hymen; Epey nadirdir. Ortasında birden fazla küçük küçük delik vardır. Cinsel ilişki ile kızlık zarı genellikle yırtılmaz ve doktor tarafından cerrahi müdahale gerekmektedir.Dantel şeklinde görülmektedir.


Ksentrik hymen; Yarımay şeklinde alt kısmı kalın ve geniş bir zardır. İlişki ile genellikle yırtılmaz veya çok zorlama ile yırtıldığında şiddetli kanamalar olmaktadır.Genellikle çiftler cinsel ilişkiye girememe şikayeti ile doktora başvurular.


Yırtılmış ,bozulmuş hymen; Ancak doktor muayenesi ile değerlendirilebilen kızlık zarının bozulmuş, yırtılmış olması durumu. Mavi oklarla gösterilen 2 tane "siyah çizgi" olan bölüm. Tıbbi değerlendirme olarak kızlık zarının "saat 3 ve saat 7 hizasında" yırtılmış olduğu görülmektedir.


Esnek, yırtılmayan hymen; Cinsel ilişki ile yırtılmayan ve esnek kızlık zarı olarak isimlendirilen durum. Esnek kızlık zarının ortasındaki normalde de var olan delik-açıklık normal kızlık zarına göre daha geniş (beyaz okla işaretli alan). İlişki sırasında yırtılmayıp penisin girmesine kanama olmadan izin verebilen bir oluşum şekli.Ancak doktor muayenesi ile değerlendirilebilen bu çeşit kızlık zarında ,ilişkide kanama olmadığı için muayene için jinekoloğa başvurmaktadırlar.


Kızlık zarının yırtılması nasıl olur ?

Cinsel birleşme veya yabancı bir cisim vajinaya girdiğinde eğer penis kızlık zarının ortasındaki delikten büyükse yırtılır ve kanama olur . Kizlik zarinin yırtılması genellikle birkaç farklı yerden olmaktadır. Eğer cinsel beraberliğe devam edilirse yırtılmanın olduğu yerden kanama az az devam eder.İlk yırtılmadan 3-4 gün sonra yırtık yeri nedbeleşir ve iyileşmeye başlar. Kanama miktarı kızlık zarının kalınlığına, yapısına, elastikiyetine ve cinsel birleşmenin şekline bağlıdır.

İlk İlişkide mutlaka her kadında kanama olur mu?

Her kadında ilk birliktelikte kanama olacak diye bir kural yoktur. Bazı kızlık zarları penisin içeri girmesine esneyerek kanama olmadan izin verirler. Veya yırtılan yerdeki kanlanma ve kılcal damarlar az olduğundan dolayı , fark edilmeyecek kadar az kanama olmaktadır.İlişkiye müsait olarak adlandırılın bu durum halk arasında ‘ esnek kızlık zarı ’ olarak bilinmektedir. Kadınların yaklaşık %20-30 ‘unda kızlık zarı ilişkiye müsaittir ve kanama olmaz. İstek durumunda jinekolojik muayene ile kızlık zarının yapısı anlaşılmaktadır.

Kızlık zarı bozulması, yırtılması cinsel ilişki dışında da olur mu?

Cinsel ilişki dışında kızlık zarının bozulması yırtılması çok nadirdir. Kızlık zarı yırtılması veya halk arasında söylendiği gibi "kızlık zarı patlaması" ciddi bir travma veya bir kazada o bölgenin yaralanması ile nadir de olsa kızlık zarı zarar görebilmektedir.İlişki dışında nadir olarak bazen uzak doğu sporu, jimnastik gibi aktif ve normalin dışında bacak açma hareketi yapanlarda, kaza ve bazen düşmelerde yırtılabilir. Ata veya bisiklete binme ile yırtılma olacağına dair pek de geçerli olmayan korkular vardır. Bisiklete binme ile yırtılması anatomik yapı ve yerleşim yeri olarak olarak olanaksız gibi düşünülmektedir.

Kızlık zarı yırtılması sonrası havuza - denize girmede bir sakınca var mıdır?

Hayır herhangi bir sakınca yoktur. Fakat nadiren özellikle kalın olan kızlık zarının yırtılması , bozulması sonucu fazla kanama ve yırtık (deşirür) olabildiği için 2-3 gün denize - havuza girmemek daha uygun olabilmektedir.

El ile veya masturbasyon yolu ile kızlık zarının yırtılması , bozulması olur mu?

Vajina içine parmaklar girdiği veya başka yabancı cisim uygulandığı zaman yırtılabilmektedir. Fakat vajina içine herhangi bir şey uygulamadan yapılan mastürbasyonda kızlık zarı yırtılmaz.

Ne zaman ve nasıl kızlık zarının yırtılması gerçekleştiği anlaşılır mı?

Yırtılmanın üzerinden 7 gün geçtikten sonra, bu yırtılmanın yeni mi yoksa ne zaman yırtıldığını söylemek ve zaman tahmini yapmak mümkün değildir.

Kızlık zarı bozma ne tarafından ve nasıl olduğu da bilinemez, ilişkide penis ile mi, parmak veya başka bir cisim ile mi veya kaza – travma sonucu ile mi yırtıldığını anlamak mümkün değildir.

Kızlık zarı kanama yırtıldığında ne kadar sonra olmaktadır?

Kızlık zarı bozulması veya halk arasında söylendiği gibi "kızlık zarı patlaması" sonrası kişiye göre kanama miktarı değişiklik göstermektedir. Kızlık zarının şekli, yapısı, kalınlığı ve cinsel ilişkiye giriş şekli kanamanın miktarını belirlemektedir. Genellikle az miktarda kendiliğinden duran,bir hijyenik pedi doldurmayacak tarzda ,bazen sürüntü şeklinde kanama olmaktadır. Nadiren yırtılma sırasında bir damar ağzı açılır ve kanama durmaz. Bir doktor müdahalesi ile yırtılan yerin dikilmesi gerekmektedir. Amaç vajina kızlık zarı tamiri değil kanayan yeri onarmaktır.

Kızlık zarını bozulması ağrıya sebep verir mi?

Bize evlenmeden önce muayene ve danışma için başvuran kadınların en büyük endişelerinden biri ,ilk birleşmede ağrı olup olmayacağı,kızlık zarının yırtılması nın ciddi bir rahatsızlık ve acıya sebep olup olamayacağıdır. Ağrının olup olmayacağında en önemli faktör cinsel ilişkide çiftler arasındaki uyum ve erkeğin davranışı ile kadına olan yaklaşımıdır.Her şey normal ise genelde ciddi bir ağrı ve sancı olmamaktadır. Olan ağrı da 5-6 saniye sürmekte ve azalmaktadır.

İlk beraberliği kolaylaştırmak için nelere dikkat etmek gerekir?

Ağrıyı ve korkuyu azaltmak için çiftlerin psikolojik olarak cinsel ilişkiye hazır olmaları önemlidir. Ön sevişme vajinal salgıyı arttıracağı için beraberliği kolaylaştırır. Eğer kızlık zarınız kalın ise veya fazla korkunuz var ise, doktorunuzun önereceği kayganlaştırıcı yardımcı olacaktır. Dikkat etmek gereken cinsel ilişki sonrası enfeksiyonlardan korunmak ve önceden tedbir alarak istenmeyen bir gebeliğe izin vermemektir.

Yırtılan zar kendiliğinden iyileşir mi?

Hayır. Yırtılan zar kendiliğinden iyileşmez. 4-5 günde yırtılan bölge epitelyum ile kaplanıp yırtık olarak kalmaya devam eder. Tıbbi olarak yırtık kızlık zarının kendiliğinden iyileşmesi veya bir krem sürülerek iyileşip tekrar tamir olması mümkün değildir.

Kızlık zarı yırtılmadan gebe kalmak mümkün mü?

Kızlık zarı yırtılmadan gebe kalmak mümkündür. Perine yani, kadın genital organlarının dış kısmının sperm ile teması ve bulaşması gebe kalmak için yeterli olabilmektedir. Bir çok genç kız kızlık zarları yırtılmaması için "sürtünme yolu" ile cinsel ilişkiye girmekteler ve nadiren de olsa bu şekilde istenmeyen bir gebelik oluşumu ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Buna "sıçrama konsepsiyonu" da denmektedir.

Kızlık zarı yırtılmadan kürtaj olunur mu?

Eğer elastik kızlık zarı esnek ise ve aletlerin girmesine müsait ise ,fazla kalın muayene aleti kullanılmıyor ise ,yırtık kızlık zarı durumu oluşturulmadan kürtaj olmak mümkün olabilmektedir. Kullanılan ince spekulum yani vajinayı açan aletler ile kızlık zarına zarar vermeden kürtaj yapılmaya çalışılmaktadır.

Kızlık zarı bozulmadan başka sebeplerden dolayı jinekolojik muayene olunur mu? Bakire Muayenesi Yapılır Mı?

Doğal olarak genç kızların muayenesi vaginal yoldan yapılmamaktadır. Vagina içine spekulum olarak isimlendirilen muayene aleti kullanmadan sadece gözlem ile, ve akıntı durumunda kültür alınarak muayene gerçekleştirilmektedir . Yumurtalıkların ve rahmin değerlendirilmesi ise karından bakılan ultrasonografi ile yapılmaktadır.Yani bakire kızların muayenesi sadece göz ile dış organ değerlendirilerek ve ultrason ile de iç genital organlar gözlenerek yapılmaktadır.

Kızlık zarı dikimi ,tamiri olur mu? Kızlık zarı tamiti (dikimi , hymenoplasti - himenoplasti) nasıl yapılır? Ne zaman dikimi yapılmalı?

Tıbben kızlık zar dikimi yapmak ve onarmak mümkündür. Bu işleme hymenoplasti ismi verilir.Kızlık zarı dikilmesi kadın doğum uzmanları tarafından yapılır ve bu işlemin yapılıp yapılmadığını yine kadın doğum uzmanları ve adli tabipler anlayabilirler.Her kadın doğum uzmanı değişik sebeplerden dolayı bu işlemi yapmaz. Tamir işleminden sonra mutlaka kanama olacaktır diye bir garanti yoktur. Yırtık kızlık zarı dikimi iki şekilde yapılır. Cinsel birleşmeden ve evlenmeden epey süre önce yapılan estetik bir düzeltme ile yapay bir kızlık zarı yapılmaktadır. Bu yönteme kızlık zarı "flep yöntemi" dikimi denmektedir. Kızlık zarı "kalıcı dikim" , kızlık zarı "kalıcı yöntem" olarak isimlendirilen bu yöntemin tıbbi isimleri ise "hymenoplasti" veya "himenoplasti" dir. Diğer bir yöntem ise evlenmeden 2-3 gün önce kızlık zarına konan dikiş ile yapılmaktadır. Her iki yöntem de lokal anestezi ile yapılabilen fazla kanama ve operasyon riski olmayan ve kısa sürede (15-30 dakika) tamamlanan uygulamalardır.Bu yönteme halk arasında "geciçi yöntem " veya kızlık zarı geçici dikimi" de denmektedir.Kızlık zarı tamiri uygulamaların yapılması etik ve hukuki olarak tartışmalıdır.Kızlık zarının dikilmesi ne tıbii olarak verilen isim "hymenoplasti" veya "himenoplasti" dir.

Maalesef ülkemizde özellikle büyük şehirlerimizde, çalışan doktoru dahi belli olmayan klinikler, merkezler reklam vererek "kızlık zarı dikimi" ameliyatı yapmakta ve doğal olarak bu işlemi yaptıran kızlarımız mağdur olabilmektedir.Kızlık zarı dikimi fiyatı veya diğer adı ile kızlık zarı dikimi ücreti bunu yapan hekimin fiyat politikasına göre değişkenlik göstermektedir.

Kızlık zarının yapısı doktora gitmeden hasta kendi kendiliğine (ayna veya başka bir şeyin yardımı ile) değerlendirebilir mi?

Hayır bir kadının kendi kızlıkzarı yapısında ayna kullanarak veya başka bir enstrümanın yardımı ile fikir yürütmesi ve değerlendirmesi mümkün değildir. Hekim ve jinekolog olamayan başka bir kişinin de hymen kızlık zarı yapısı hakkında yorum yapması teknik ve tıbbi olarak mümkün değildir . Muayenesi bir jinekolog tarafından kolaylıkla yapılıp tanı hemen konmaktadır

Kızlık zarının bozulduğu nasıl anlaşılır? Bakirelik, Bekaret Muayenesi Nasıl Yapılır? Bekaret raporu ve kızlık raporu nereden alınır?

Kadının kendisinin bunu anlaması mümkün değildir. Kızlık zarı bozulması nasıl anlaşılır sorusunun cevabı jinekolojik muayene ile bir kadın doğum uzmanı tarafından kolayıkla bozulup bozulmadığı, bakire olup olmadığı cevaplanabilmektedir. Bazen bu hymenin anatomik yapısından dolayı zor anlaşıldığı için büyütme ve kolposkopi ile bakmak gerekebilmektedir. 18 yaşının üzerindeki kadınlar kendi arzuları ile bunu öğrenebilmektedirler ve muayeneyi yapan doktorun da hasta istemediği takdirde üçüncü şahıslara muayene sonucunu bildirme ve söyleme zorunluluğu yoktur. Kızlık zarı hakkındaki yazılı raporlar (bekaret raporu, kızlık zarı raporu, kızlık raporu, bakirelik raporu) adli tabip uzmanları tarafından verilmektedir.Bakirelik yani bekaret muayenesi çok kolay olup jinekolog tarafından göz ile bakılıp karar verilmektedir ve ağrılı-acılı bir işlem değildir.Kızlık zarı muayenesi bir kadın doğum uzmanı tarafından yapılmalıdır.